Şanzıman Tamiri

İstanbul Şanzıman Tamiri

İstanbul şanzıman tamiri sektöründe tercih edeceğiniz firma ile aracınızı güvende tutun. Günümüzde araçlar iki gruba ayrılır. Bunlardan biri düz vitesli araçlar diğeri ise otomatik vitesli araçlardır. Şanzıman, aracın önemli parçalarından biridir. Vites kutusu olarak da adlandırılan şanzıman, araç içerisinde bulunarak motor ve tekerlekler arasında bağlantı kurar. Şanzıman, motordan aldığı gücü tekerleklere iletir. Fakat bu işlemi doğrudan gerçekleştirmez. Şanzımanın araç içerisinde önemli görevleri vardır. Bunlardan bazıları ise şu şekildedir;

  • Araç geri vitese alındığı zaman aracın geri gitmesini sağlar.
  • Araç ileri vitese alındığı zaman aracın ileri gitmesini sağlar.
  • Araç hızının sabit kalmasını sağlar.
  • Araç yüksek hıza çıktığında yakıt tasarrufu sağlar.

Şanzıman, araç içerisinde önemli bir yere sahiptir. Şanzıman bozulduğu zaman araç güvenli çalışmaz. Bu nedenle şanzıman bakımı ve tamiri önemlidir. İstanbul şanzıman tamiri yapan firmalar arasından aracınız için firma seçimini doğru yapmanız gerekir. Aksi takdirde aracınızın güvenli çalışmasını sağlayamayabilirsiniz.

İstanbul Şanzıman Tamiri Nasıl Yapılır?

Şanzıman, aracın güvenilir bir şekilde hareket etmesini sağlamaktadır. Şanzımanlar üç farklı gruba ayrılır. Şanzıman çeşidine göre araç modeli değişir. Şanzıman çeşitleri şu şekildedir;

  • Manuel şanzımanlar
  • Yarı otomatik şanzımanlar
  • Otomatik şanzımanlar

Şanzımanlar farklı gruplara ayrılsa da oto servis alanında hizmet veren firmalar aynı işlemleri gerçekleştirir. Çünkü şanzımanların arızalanma nedenleri belirlidir. Bu arızalanma nedenleri incelenir ve şanzıman tamir edilir. Manuel şanzımanlı araçlar günümüzde en çok tercih edilen araçlardır. Manuel araçlarda vites, aracı kullanan kişi tarafından değiştirilmektedir. Otomatik şanzımanlı araçlarda ise vites otomatik olarak değişir. Şanzımanlar araçta bulunan elektronik parçalardır. Elektronik olduğu için arızalanma olasılığı biraz daha artmaktadır.

Şanzımanda görülen arızalanmaların sebebi farklılık gösterebilir. Fakat yaşanan arızalanmanın nedeni en çok vites değiştirme şeklinden kaynaklıdır. Sürücü vites değiştirirken olması gerektiği gibi hareket etmez. Bu nedenle şanzımanın arızalanmasına neden olur. Oto servis firması olarak bizler de arızalanan şanzımanlar için tamir hizmeti vermekteyiz.

İstanbul Şanzıman Tamiri Firmaları

İstanbul şanzıman tamiri firmaları arasında yer alarak aracınızın şanzıman tamirini yapıyoruz. Şanzımanlar farklı gruplara ayrılıyor. Manuel şanzımanların ve otomatik şanzımanların tamiri ise farklılık gösteriyor. Alanında uzman ekibimiz şanzımanın yapısı doğrultusunda nasıl bir yol izlemesi gerektiğini biliyor.

Şanzımanlar zamanla yıpranabilir ve bakıma ihtiyaç duyabilir. Şanzıman içerisinde dişliler bulunmaktadır. Çalışan şanzımanlarda zamanla bu dişliler birbirine değerek aşınmaya başlar. Aşınmadan kaynaklı arızalanmalar görülebilir. Şanzımanın doğru kullanılmamasından kaynaklı arızalar da yaygındır. Manuel şanzımanlı araçlarda oluşan arızalanmalar genellikle sürücüden kaynaklıdır. Otomatik şanzımanlı araçlarda ise bu arızalanmalar genelde sistemden kaynaklıdır. Şanzıman arızalanmalarında eğer gerekli önlemler alınmazsa ilerleyen sürede ciddi kayıplar yaşanabilir. Can ve mal güvenliğini riske atmamak adına şanzıman bakımına dikkat etmek gerekir. Oto servis alanında şanzıman tamirinin yapılması için öncelikle şanzıman kontrol edilmektedir. Şanzıman ve sistem kontrol edilerek arızanın asıl nedeni belirlenir. Daha sonra gerekli tamir işlemleri başlatılır.

Şanzımanın kullanım ömrünü korumak ve uzatmak mümkündür. Eğer şanzıman ömrünü korumak ve uzatmak istiyorsanız öncelikle aracınızın bakım ve onarımını aksatmamanız gerekir. Araç bakımı işleminde araç yağ ve filtre bakımı yapılır. Yağ ve filtre bakımı yapılan araçlarda arızalanmalar daha düşüktür. Yokuş yukarı araç park ettiğiniz zaman öncelikle el frenini çekin ve aracın sabit kalmasını sağlayın. Araç içinde vites değiştirirken dikkat edin. Vites değiştirirken yanlış hareket etmeniz vitesin zarar görmesine neden olacaktır. Eğer şanzımanla ilgili bir sorun yaşıyorsanız oto servis firması olarak hizmetinizde olmaya devam edeceğiz.

Call Now ButtonHEMEN ARA